Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt - pielęgnacja

2017-10-09
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt - pielęgnacjaPrawidłowa pielęgnacja skóry dziecka z atopią znacznie skraca czas leczenia i przyczynia się do dłuższych okresów remisji choroby. Wymaga jednak systematyczności. Atopowe zapalenie skóry – wieloczynnikowa choroba o podłożu alergicznym – charakteryzuje się występowaniem na skórze grudkowatych zmian zapalnych. Uporczywy świąd, a także suchość skóry znacznie pogarszają jakość życia osób dotkniętych zapaleniem, a szczególnie dziecka. Ulgę może przynieść jednak odpowiednia pielęgnacja.

Wybór odpowiedniego preparatu dla niemowlaka z AZS

Preparatami wspierającymi leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt są produkty zawierające emolienty (np. Dr Michaels), czyli mieszaniny olejów z wodą, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry. Małe dziecko potrzebuje tygodniowo ok. 150–250 g takich kosmetyków. Kupując preparaty dla dziecka, należy sprawdzić, czy są przeznaczone dla skóry z atopią, czy są bezbarwne i bezwonne. Rzućmy okiem także na ich skład – im krótszy, tym preparat będzie lepszy. Dobrze także zwrócić uwagę na to, czy produkt ma atest albo pozytywną opinię wydaną przez Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny. Do pielęgnacji dziecięcej skóry poleca się szczególnie preparaty w butelkach z dozownikiem, ponieważ nie namnażają się w nich tak szybko bakterie, jak kosmetykach pakowanych do pudełek.

Codzienna kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Dziecko z AZS-em należy raz dziennie przez kilkanaście minut kąpać w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem emolietnów, krochmalu lub rozgotowanego siemienia lnianego. Jeśli na skórze występują zmiany zakażone gronkowcem złocistym, należy do kąpieli dodać preparatu bakteriobójczego, np. nadmanganianu potasu. Po wyjęciu z wanienki skórę dziecka delikatnie osusza się czystym ręcznikiem – najlepiej jeśli jest jasny, ponieważ ciemne tkaniny farbowane są barwnikami mogącymi podrażniać skórę. Osuszanie powinno polegać na delikatnym przykładaniu ręcznika do ciała, a nie na tarciu.

Smarowanie skóry

W ciągu 3–5 minut po kąpieli należy dziecko posmarować preparatem emolientem. Smarować należy z włosem, ponieważ wykonując ruchy pod włos, można doprowadzić do zaczopowania ujść mieszków włosowych, co prowadzić może do infekcji. Ze względu na to, że kosmetyki utrzymują się w skórze przez 4–6 godzin, smarowanie powtarza się trzy razy dziennie. Wyrobienie dobrego nawyku powtarzania pielęgnacji nie tylko złagodzi stan zapalny, ale także w przyszłości nauczy dziecko prawidłowego dbania o własne zdrowie. Warto bowiem wiedzieć, że osoby, u których zaobserwowano ustąpienie AZS-u, całe życie muszą troszczyć się o skórę, bo nadal ma ona tendencje do przesuszania, podrażnień i świądu.

Odzież opatrunkowa

U dzieci dobre efekty w ograniczaniu przykrych objawów AZS daje stosowanie specjalnej odzieży opatrunkowej. W tym celu bezpośrednio na skórę zakłada się mokrą lub suchą hipoalergiczną bieliznę wzbogaconą czynnikiem antybakteryjnym, wykonaną z jedwabiu. Sucha bielizna przyspiesza gojenie się zmian, łagodzi świąd i ogranicza namnażanie się drobnoustrojów, mokra dodatkowo wzmacnia działanie emolientów lub sterydów. Odpowiednia pielęgnacja skóry poprawia skuteczność miejscowego leczenia glikokortykosteridami lub inhibitorami kalcyneuryny, ale nie może leczenia zastępować.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixel