Dieta w łuszczycy - co jeść i jakich pokarmów unikać

2017-08-20
Dieta w łuszczycy - co jeść i jakich pokarmów unikać Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która dotyka w Polsce jedną na czterdzieści osób. Jest chorobą nieuleczalną, dlatego warto wiedzieć, iż stosowanie odpowiedniej diety przez chorych może zdecydowanie ograniczyć jej objawy. Jako choroba dieto zależna  łuszczyca wymaga wyeliminowania z diety określonych produktów. Jako choroba ogólnoustrojowa łuszczyca przejawia się w postaci wykwitów skórnych, dlatego łatwo jest o rozpoznanie, które elementy jadłospisu są korzystne, a których należy unikać. Gdy spożyty produkt wywołuje nasilenie objawów na obszarze łuszczycowym, oznacza to, iż pacjent powinien z niego zrezygnować.

Co jeść chorując na łuszczycę?

Dietetycy zalecają osobom chorującym na łuszczycę przede wszystkim zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, których najlepszym źródłem jest olej lniany. Ze względu na przesuszenie skóry oraz występujące pęknięcia, zakażenia oraz otarcia, niezwykle istotne jest nawilżanie skóry od wewnątrz, a kwasy wielonienasycone potrafią świetnie utrzymywać w skórze cząsteczki wody i zapobiec nieprzyjemnym objawom w postaci swędzenia skóry. Warzywa i owoce zawierają dużą ilość błonnika i składników mineralnych, które korzystnie wpływają na skórę, dlatego lekarze polecają jak największe spożycie tych produktów, należy jedynie wykluczyć z diety owoce cytrusowe. Tłuste ryby również łagodzą objawy łuszczycy, takie jak świąd, oraz są bogatym źródłem witaminy D. Należy także spożywać dużo wody, polecane jest także mleko klaczy, które doskonale nawilża oraz odżywia skórę od wewnątrz, gdyż zawiera w sobie składniki bardzo zbliżone do mleka kobiecego.

Czego powinno się unikać w diecie przy łuszczycy

Fundamentalną zasadą w diecie łuszczycowej jest jedna: należy wykluczyć konsumpcję warzyw psiankowatych. Należą do nich: ziemniak, pomidor, papryka, bakłażan, kolorowy pieprz. Stan skóry ulega także pogorszeniu, gdy chory na łuszczycę pali tytoń. Trzeba unikać także tłustych mięs, zwłaszcza tłustej wieprzowiny, wołowiny, również mięsa gęsi oraz kaczki. Ze względu na fakt istnienia tzw. hipotezy przeciekającego jelita, istotne jest dbanie o skórę i wątrobę, poprzez zwracanie uwagi na to, aby nie spożywać ściśle określonych składników, toksycznych dla chorego na łuszczycę a dla zdrowego człowieka neutralnych. Według wspomnianej hipotezy, toksyny, które powinny znajdować się w obiegu zamkniętym, wydostają się do krwi i są transportowane do wątroby. Wątroba, zbyt obciążona nie jest w stanie im się przeciwstawić, więc są one z powrotem transportowane krwią do skóry i tam eliminowane w postaci intensywnych stanów zapalnych i wykwitów. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, iż tolerancja poszczególnych składników w diecie chorego jest sprawą indywidualną, dlatego należy próbować różnych sekwencji pokarmowych, aby znaleźć dietę optymalną dla siebie, maksymalnie realizującą zapotrzebowanie chorego na odżywcze składniki i pomagającą złagodzić symptomy chorobowe.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel