Łuszczyca a tatuaż - czy wykonanie tatuażu to dobry pomysł?

2017-08-09
Łuszczyca a tatuaż - czy wykonanie tatuażu to dobry pomysł? Współczesna moda oraz dążenie do samorealizacji, i przywiązywanie dużej wagi do wyglądu zewnętrznego, sprawiają, iż tatuaże zostały mianowane atrakcyjnym sposobem na wyrażenie siebie za pomocą trwałej grafiki na skórze.

Z tego rozwiązania korzystają nie tylko osoby o zdrowej skórze, ale również chorzy na łuszczycę. Warto jednak pamiętać, że powikłania, które mogą pojawić się u osób zdrowych, u chorych na łuszczycę będą bardziej odczuwalne.

Skutki wykonania tatuażu u chorego na łuszczycę

Według danych przedstawionych w raportach Komisji Europejskiej, w krajach unijnych, w trakcie wykonywania tatuażu, stosowane są groźne dla zdrowia substancje, które zawarte są w atramencie używanym podczas zabiegu. Dlatego Unia Europejska rozważa wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych w sprawie substancji, jakie są używane są do wykonania tatuażu.

W procesie tatuowania wykorzystywany jest atrament, który pochodzi z USA. W kontakcie z promieniowaniem UV, zawarte w nim składniki mogą ulec rozkładowi. Ponieważ część pacjentów chorujących na łuszczycę poddawanych jest regularnym naświetlaniom lampami medycznymi imitującymi naturalne promieniowanie, istnieje ryzyko wybarwienia się tatuażu.

Możliwe powikłania

Powikłaniem, które jest charakterystyczne dla chorych na łuszczycę jest objaw Koebnera - wysyp zmian chorobowych w miejscu uszkodzenia skóry. Uszkodzenia izomorficzne występują u ok. 25% osób z łuszczycą, i są następstwem nieprawidłowo wykonanego zabiegu tatuowania skóry.

Typowym objawem łuszczycy są grudki łuszczycowe w miejscu mechanicznego przerwania ciągłości skóry - linijnie, wzdłuż zadrapania, otarcia lub cięcia chirurgicznego. Tatuaż jest rodzajem urazu, pod wpływem którego objawy te mogą wystąpić w czasie 9-12 dni od rozpoczęcia zabiegu.

Rozważając wykonanie tatuażu należy wziąć pod uwagę ryzyko powikłań manifestujące się występowaniem działań niepożądanych w postaci uszkodzeń skóry czy powstania nowych zmian chorobowych. Jeżeli już zdecydujemy się na tatuaż, wykonajmy go najlepiej w okresie remisji. Pamiętajmy, aby nie wykonywać tatuażu jeśli jesteśmy w trakcie kuracji lekami immunosupresyjnymi.

Ze względu na rosnącą popularność tatuaży, niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych badań nad immunologicznym interfejsem osadów łuszczycowych. Pacjenci, którzy są zagrożeni wtórnymi powikłaniami po tej procedurze, powinni być świadomi możliwości indukowania nowych zmian chorobowym poprzez sztukę ciała.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel