Biały dermatografizm w AZS

2017-01-13
Biały dermatografizm w AZSDermatografizm, który dosłownie można tłumaczyć jako „pisanie na skórze”, w żargonie medycznym jest objawem występującym w licznych chorobach skóry. Jednak nie zawsze musi być oznaką problemów – czasami opisywany jest również u osób zdrowych. Warto wiedzieć, czego przejawem może być dermatografizm, zanim udamy się na poradę do specjalisty. Pojawiające się na skórze zmiany i przebarwienia powstające pod wpływem ucisku określa się mianem dermatografizmu. U osób zdrowych, po przeciągnięciu np. patyczkiem po skórze następuje reakcja zwana „triadą Lewisa”. Polega ona na zaczerwienieniu, pojawieniu się delikatnego uniesienia skóry (może przypominać nieco pokrzywkę o słabym natężeniu), z następującym po tym rumieniem. Jeśli jednak zamiast tego pojawia się długotrwająca zmiana koloru lub zblednięcie (tzw. „biały dermatografizm”), albo bąble jak po oparzeniu pokrzywą, będziemy mówić właśnie o dermatografizmie. W jego spektrum mieści się zatem szereg różnych przejawów, którym mogą towarzyszyć objawy w postaci uczucia palenia, świądu a nawet – bólu.

Jak powstaje dermatografizm?

Jak piszą specjaliści na łamach czasopisma medycznego Cutis, powszechnie uważa się, że dermatografizm jest wynikiem działania głównego przekaźnika reakcji alergicznej - histaminy. Bodziec mechaniczny doprowadza reakcji immunologicznej, i wypuszczenia histaminy z wnętrza komórek układu odpornościowego. W klinice używa się w tym celu tępego narzędzia np. szpatułki, lub drapie się delikatnie skórę. Ten rodzaj dermatografizmu jest uważany za rodzaj pokrzywki, i bywa nazywany również „dermatografizmem prawdziwym”. Dotyczyć może 2-5% populacji, więc nie może być uważany za rzadką przypadłość. „Pisanie na skórze” zostawia charakterystyczne ślady również w innych chorobach skórnych – w tym w atopowym zapaleniu skóry. Może także towarzyszyć infekcjom (np. Helicobacter pylori), zapaleniom stawów, stanowić działanie niepożądane leków, jak również - chorób układowych. W atopowym zapaleniu skóry jedną z cech wskazującą na rozpoznanie tego schorzenia jest występowanie białego dermatografizmu, czyli zblednięcia skóry po ucisku tępym narzędziem.

Dlaczego dermatografizm występuje w egzemie?

Niektórzy autorzy uważają, iż przyczyną zblednięcia skóry pod wpływem bodźców mechanicznych leży w genach, a dokładniej – w mutacji genu filagryny. Jest to białko występujące w skórze. Jego nadrządną funkcją jest utrzymanie równowagi wodnej z związku z tworzeniem bariery lipidowej, chroniącej przed utratą wilgoci w skórze. Jak podają autorzy publikacji w PLoS One, zmiana polegająca na delecji, czyli usunięciu fragmentu w obrębie tego genu jest dodatnio związana z białym dermatografizmem, suchością skóry, objawami nietolerancji pokarmowej, oraz ze stopniem nasilenia choroby. Mutacje w genie filagryny predysponują nie tylko do AZS, ale również do choroby „rybiej łuski”, oraz alergii, podają autorzy publikacji w The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Występowanie białego dermatografizmu w AZS

W osób z egzemą dermatografizm może występować tylko na niektórych obszarach skóry. Zwykle łatwiej wywołać tą reakcję na dolnej połowie ciała. Ponadto częściej występuje on na kończynach niż w okolicy tułowia. Jeśli bodziec mechaniczny zadziała silniej, może też pojawić się czerwona linia, otoczona białym obszarem, zwanym „halo”. Na wrażliwej skórze dzieci łatwiej wywołać tą reakcję niż u osób dorosłych po ukończeniu trzeciej dekady życia. Warto jednak zaznaczyć, iż liczni eksperci podkreślają, iż biały dermatografizm nie musi być w ogóle związany z rozpoznaniem AZS. O diagnozie decyduje obecność innych objawów, oraz charakterystycznych zmian skórnych. Egzema wymaga także specjalistycznej pielęgnacji skóry, dlatego w każdym wypadku problemów z wypryskiem skórnym radzimy, aby zasięgnąć konsultacji dermatologicznej. Bibliografia:
  • Marcdante, Karen. Nelson Pediatria. Tom 1. Elsevier Health Sciences, 2013. S. 340 ISBN: 9788376095158
  • Ruzicka, J. Ring, B. Rzybilla. Handbook of Atopic Eczema. S. 37 ISBN 978-3-540-29856-4
  • Morfín, Maciel BM, and Ramos HA Castillo. "Reactive polyarthritis and painful dermatographism caused by Helicobacter pylori." Revista alergia Mexico (Tecamachalco, Puebla, Mexico: 1993) 49.3 (2002): 99-102.
  • Mecoli, Christopher A., Aaron Joseph Morgan, and Robert A. Schwartz. "Symptomatic dermatographism: current concepts in clinical practice with an emphasis on the pediatric population." Cutis 87.5 (2011): 221-225.
  • Meng, Li, et al. "Filaggrin gene mutation c. 3321delA is associated with various clinical features of atopic dermatitis in the Chinese Han population." PLoS One9.5 (2014): e98235.
  • Weidinger S, Illig T, Baurecht H, Irvine AD, Rodriguez E, Diaz-Lacava A, Klopp N, Wagenpfeil S, Zhao Y, Liao H, Lee SP, Palmer CN, Jenneck C, Maintz L, Hagemann T, Behrendt H, Ring J, Nothen MM, McLean WH, Novak N (July 2006). "Loss-of-function variations within the filaggrin gene predispose for atopic dermatitis with allergic sensitizations". J. Allergy Clin. Immunol118 (1): 214–9.
  • Ovaere P, Lippens S, Vandenabeele P, Declercq W (September 2009). "The emerging roles of serine protease cascades in the epidermis". Trends Biochem. Sci34 (9): 453–63.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
opinie ceneo
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel