Czy egzema jest zaraźliwa?

2017-05-20
Czy egzema jest zaraźliwa?Egzema jest potocznym określeniem, używanym do opisania licznych chorób skóry objawiających się powstawaniem małych krostek – wypryskiem. Często bywa jednak stosowana przez laików, jak również lekarzy, jako synonim atopowego zapalenia skóry (AZS). Często jednak terminem tym spaja się wspólną klamrą wszelkie choroby przebiegające z wypryskiem - jak liszajec oraz opryszczka. Jednak w tym artykule pod terminem „egzema” będziemy rozumieć atopowe zapalenie skóry – które pomimo licznych, przykrych objawów, nie należy do chorób zakaźnych. Egzema objawia się w postaci drobnych krostek, zwykle dotkliwie swędzących, które pojawiają się w odpowiedzi na kontakt z alergenem – na przykład roztoczami czy pokarmem. Jednak stres oraz zmiany hormonalne również mogą wpływać na ich rozprzestrzenienie oraz częstość. Kontakt z drażniącymi kosmetykami i potem dodatkowo je podrażnia, nasilając problem. Skóra pokryta egzemą jest przesuszona, a w aktywnej fazie zaczerwieniona. Zmiany mogą z czasem przemieniać się w pogrubiałe, szorstkie wykwity, z łuszczącą się na powierzchni skórą. Zwykle objawy ujawniają się we wczesnym dzieciństwie, a ciągłe drapanie może prowadzić do infekcji bakteryjnych, wymagających dodatkowego leczenia. Tylko zmiany zajęte przez bakterie mogą więc być zakaźne

Ilu Polaków cierpi na egzemę?

Ciężko jest oszacować ilu Polaków cierpi na egzemę – różne opracowania naukowe ujawniają, iż wyprysk atopowy to choroba dotykająca od 5 do 20% dzieci. U wielu z nich objawy zanikają wraz z wkroczeniem w dorosłość - jednak 1-3% dorosłych boryka się z objawami egzemy również w późniejszym wieku. Oznacza to, iż w Polsce, według szacunków Fundacji Alabaster, choruje blisko 4 mln Polaków.

Egzema a genetyka

Nie ma konsensusu w środowisku naukowym dotyczącego czynnika, który ma największy wpływ na występowanie egzemy. Od wielu lat trwa spór o to, czy prym wiodą czynniki genetyczne, czy też środowiskowe, czy, być może, źródło choroby tkwi w zupełnie innych czynnikach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż skłonność do atopii występuje rodzinnie, co sugeruje, że pewną rolę w rozwoju wyprysku atopowego odgrywają również geny. Badania na bliźniętach ujawniają, iż egzema występuje u obu bliźniąt jednojajowych (o identycznym zestawie genów) nawet 86% - lecz nie w 100%, stąd nie tylko geny odgrywają tu rolę. Zidentyfikowano geny odpowiedzialne za powstawanie zmian atopowych na chromosomach 3, 17 oraz 20. Najważniejszym jednak jest mutacja genu filagryny – znajdującego się na długim ramieniu chromosomu 1. Jej prawidłowa struktura gwarantuje szczelność bariery skórnej – ale zmutowany gen sprawia, że jej funkcja jest upośledzona. Ta sama mutacja doprowadza również do skłonności do występowania marszu alergicznego. Egzema jest chorobą ściśle powiązaną z alergią. AZS należy do przewlekłych chorób, będących manifestacją uczulenia, których objawy okresowo przybierają na sile, co objawia się ujawnieniem kolejnych wykwitów. W okresach remisji, osoba z egzemą może nie mieć żadnych widocznych zmian skórnych. U niektórych dzieci którym postawiono rozpoznanie wyprysku atopowego, choroba będzie nawracać do końca życia. Niestety, egzema zwykle nie staje się ich jedynym problemem – będące jej podłożem zaburzenia układu odpornościowego predestynują również do rozwoju astmy, kataru siennego, oraz alergiczny nieżyt nosa. Nazywane jest to „marszem atopowym (alergicznym)”. Wyprysk atopowy jest wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą codziennie wykazywać się troską o skórę maluszka. Dorośli z AZS muszą doskonale znać czynniki zaostrzające przebieg choroby. Na szczęście, mimo iż choroby nie da się uniknąć, opieka dermatologa i przestrzeganie jego zaleceń zwykle wystarcza do pokonania objawów tej choroby.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel