Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie

2017-04-20
Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenieŁuszczyca stóp i dłoni występuje u niewielkiej liczby pacjentów, i wiąże się z zajęciem niedużej powierzchni skóry. Jednak dłonie oraz stopy są dla człowieka niezmiernie istotnymi organami w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zmiany mogą powodować znaczne utrudnienie, a nawet całkowicie uniemożliwiać wykonywanie obowiązków związanych z pracą, lub codziennym życiem. Nic więc dziwnego, że łuszczyca stóp oraz dłoni wiąże się z dużym cierpieniem psychicznym, i stanowi poważny problem zdrowotny, w którym należy szybko reagować. Jakie są przyczyny łuszczycy stóp, i jak można ją leczyć?

Przyczyny łuszczycy stóp

Przyczyny łuszczycy, również tej obejmującej stopy nie są do końca znane. Do jej wystąpienia może prowadzić niezdrowy styl życia, nadmierne spożywanie alkoholu, oraz nałóg palenia tytoniu. Uważa się, iż dużą rolę odgrywają również geny. Jednak, jak potwierdzają badacze na łamach Journal of Investigative Dermatology, na chorobę zapadnie tylko 1 na 10 osób z antygenem związanym z wysokim ryzykiem rozwoju łuszczycy (HLA-Cw6). Geny jednak mogą warunkować przebieg, natężenie, oraz wiek ujawnienia się choroby. Łuszczyca stóp, zaznaczają eksperci z Hiszpanii, chociaż wiąże się z zajęciem zaledwie 2% powierzchni ciała, jest uważana za ciężką postać łuszczycy.

Jak objawia się łuszczyca na stopach?

W obrębie stóp, łuszczyca może objawiać się zarówno łagodnie, w postaci łuszczących się plam na skórze, ale jej przejawy mogą być znacznie cięższe. Pacjenci z łuszczycą stóp często doświadczają powstawania bolesnych, głębokich pęknięć skóry, które mogą krwawić. Skóra staje się pogrubiała, zaczerwieniona i opuchnięta, mogąc utrudniać poruszanie się, oraz zakładanie obuwia. Nierzadko również pojawiają się charakterystyczne dla łuszczycy zmiany paznokci, w tym „pitting”, a także rozdwajanie się i pogrubienie płytki paznokciowej. Ponieważ nierzadko towarzyszy temu zajęcie skóry dłoni, zmiany są trudne do ukrycia. Ze względu na duży wpływ na możliwość wykonywania precyzyjnych czynności, często nieleczeni pacjenci z łuszczycą tych obszarów nie mogą pracować, co odbija się na ich statusie ekonomicznym. Ponadto nie mogąc ukryć łuszczących się plam, unikają kontaktów i wycofują się z życia społecznego. Łuszczycy na stopach towarzyszy znaczne obniżenie własnej wartości, poczucie wyobcowania oraz silna depresja, a nawet zachowania samobójcze, mówią specjaliści z Journal of The European Academy of Demratology and Venerology. To kolejny powód, dlaczego nie powinna być bagatelizowana.

Sposoby leczenia

Łuszczyca stóp, podobnie jak zmiany zajmujące skórę owłosioną głowy, paznokcie oraz dłonie, uważana jest przez dermatologów za trudną w leczeniu. Dlatego opieka nad takim pacjentem wymaga innego podejścia, niż w przypadku zajęcia innych obszarów ciała. Leki stosowane miejscowo, w postaci kremów i maści, oraz dermokosmetyki, zwykle nie są w stanie pokonać bariery, którą stanowi gruba na stopie warstwa rogowa skóry. Dlatego często istnieje w tym przypadku konieczność zastosowania nowoczesnych, silniej działających leków – w tym leków biologicznych. Obecnie zarejestrowanych jest ich wiele. Jednak niektóre z nich, infliximab, etanercept, adalimumab oraz ustekinumab wydają się wyjątkowo skuteczne w tym rodzaju łuszczycy. Wciąż tworzone są nowe leki, np. ixekizumab. Jego stosowanie aż u 80% pacjentów z łuszczycą ciężką i umiarkowaną pozwolił na niemal całkowite, lub zupełnie zwalczenie zmian skórnych, informuje New England Journal of Medicine. Co więcej, efekty okazały się trwać nawet do roku po zaprzestaniu leczenia. W leczeniu łuszczycy stóp kluczowe jest szybkie, odpowiednie działanie, które pozwala skrócić czas gojenia się zmian, oraz zapewnienie choremu odpowiedniego wsparcia ze strony bliskich. Nieodzowna tutaj jest interwencja dermatologa, który podejmie decyzję o sposobie leczenia zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i doświadczeniem. Chociaż sama łuszczyca nie jest uleczalna – właściwe podejście terapeutyczne pozwala wybitnie ograniczyć jej wpływ na życie pacjenta.

Zdjęcia

Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel