Łuszczyca a leczenie bez sterydów - metody i porady specjalistów

2018-03-05
Łuszczyca a leczenie bez sterydów - metody i porady specjalistówJeśli na Twojej skórze pojawiają się swędzące, czerwone plamy, zastanów się czy nie masz łuszczycy! Ta nieprzyjemna dolegliwość odbiera chęć do życia, ale jest sposób na redukcję jej przykrych objawów.

Łuszczyca to choroba dziedziczna, co oznacza, że dziedziczymy do niej predyspozycje. W dużym skrócie, tzw. czynnik wrodzony zwiększa ryzyko zachorowania na konkretny typ łuszczycy. Zaobserwowano, że w grupie dziedziczonej łuszczyca ma tendencję do ostrego zaostrzania się, z wieloma nawrotami.

Przyjmuje się, że łuszczyca to jedna z najczęstszych chorób skóry - badania podają, że w krajach zachodnich Europy chorują na nią 2 osoby na 100 (w samych Niemczech zmaga się z nią ok. 1,6 - 3 milionów osób).

Wbrew powszechnym opiniom, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie możemy się więc nią zarazić poprzez np. dotyk. Na łuszczycę chorują osoby w różnym wieku - choć szacuje się, że klasyczne pierwsze objawy zaczynają się pojawiać u pacjentów ok. 40 roku życia, chociaż odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków pojawienia się choroby u osób młodych między 15 a 25 r.ż., a nawet u niemowląt.

Nie znaleziono dotąd sposobu na jej całkowite wyleczenie - istnieją jednak preparaty, które niwelują jej objawy. To przede wszystkim sterydy i antybiotyki. Stosowane przewlekle mogą wyzwalać poważne skutki uboczne, dlatego znacznie lepsze dla organizmu są dermokosmetyki, oparte na naturalnych składnikach.

Czy leczenie bez sterydowe ma sens?

Łuszczyca nie tylko objawia się swędzeniem, ale też nieestetycznymi zmianami skórnymi. Leczenie przy pomocy sterydów bywa uciążliwe, gdyż wiąże się z dużą ilością powikłań.

Przykładem na to są kortykoidy, czyli sztucznie produkowane pochodne kortyzolu. Mają one działanie przeciwzapalne i są często, z dużą skutecznością, wykorzystywane w leczeniu łuszczycy. Po ich zastosowaniu, zmiany szybko wracają - zwłaszcza jeżeli są stosowane w postaci opatrunków okluzyjnych (np. zmiany występujące na dłoniach smarujemy kortykoidem, a następnie nakładamy na dłonie rękawiczki medyczne).

Niestety, po odstawieniu kortykoidów bardzo często dochodzi do ostrych nawrotów. Wielu pacjentów szybko uodparnia się na nie, co powoduje, że tracą one swoją skuteczność. Nie są polecane również do stosowania w miejscach wrażliwych, czyli na skórę narządów płciowych, twarz, szyję czy np. doły pachowe. Mogą bowiem doprowadzić do wystąpienia poważnych zakażeń bakteryjnych - zwłaszcza jeżeli stosowane są w okolicach oczu. Działają drażniąco na skórę twarzy i mogą być odpowiedzialne za powstanie zaćmy czy jaskry.

Czy istnieją zatem produkty, które są najbezpieczniejsze w przypadku pielęgnacji skóry łuszczycowej? Dermatolodzy coraz częściej skłaniają się ku wysoko wyspecjalizowanych dermokosmetykach, których składy oparte są naturalnych składnikach (np. preparaty z serii Dr Michaels).

Jakie są efekty leczenia bez sterydów?

Badania pokazują, że pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry naturalnymi dermokosmetykami pozwala znormalizować stan naskórka. Dzięki olejkom roślinnym i witaminie E, wchodzącym w skład dermokosmetyków, plamy na skórze ulegają nawilżeniu i regeneracji. Stan zapalny zostaje zatrzymany i znika świąd.

Osoby zmagające się z łuszczycą, które regularnie korzystają z preparatów Dr Michaels twierdzą, że dzięki nim stan ich skóry wyraźnie się poprawił. Naskórek prawidłowo się łuszczycy oraz narasta, nastąpiła trwała redukcja zaczerwienienia skóry oraz likwidacja uporczywego świądu. Skóra jest odpowiednio nawilżona, gładsza i sprężysta - odporna na infekcje i urazy.

Skuteczność leczenia

Natura już wielokrotnie udowodniła, że posiada składniki do skutecznego leczenia wielu schorzeń, w tym tak poważnych, jak łuszczyca.

4 cechy, które wyróżniają dermokosmetyki:

  • naturalne, aktywne składniki,
  • brak skutków ubocznych,
  • wygodna i prosta aplikacja, 
  • gwarancja maksymalnego bezpieczeństwa

Najnowsze badania, przeprowadzone przez Klinikę Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podkreślają, iż skuteczność leczenia łuszczycy dermokosmetykami Dr Michaels wynosi 78 %. Ponad ¾ badanych stwierdza, iż kuracja z ich zastosowaniem przynosi znaczącą poprawę

Dlatego preparaty Dr Michaels są gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności dla każdego, kto na co dzień boryka się z łuszczycą.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel