Łuszczyca u dzieci i niemowląt

2017-09-13
Łuszczyca u dzieci i niemowlątŁuszczyca jest przewlekłą, i powszechnie występującą chorobą skóry, która ma tło autoimmunologiczne. Mimo iż może wystąpić w każdym wieku, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż objawy mogą pojawić się już u małych dzieci, a nawet - niemowląt. Na szczęście łuszczyca u najmłodszych występuje rzadko. Kiedy u dziecka pojawia się wysypka, lub inne niepokojące zmiany na skórze, rodzice zwykle szybko reagują, szukając profesjonalnej pomocy lub zmieniając sposób pielęgnacji.

Jednak zawsze konieczne jest obejrzenie owych zmian przez lekarza. Podejrzewana łuszczyca u niemowląt może się okazać zakażeniem skóry, atopią lub jej odparzeniem w skutek noszenia wilgotnej pieluszki. Dlatego zanim podejmiemy kolejne działania, musimy się upewnić iż mamy poprawną diagnozę.  Bardzo rzadko, informują lekarze na łamach Archives of Dermatology, zmiany łuszczycowe pokrywają całą powierzchnię skóry, która jest silnie zaczerwieniona (erytroderma). Wtedy konieczne jest szybkie przewiezienie dziecka do szpitala, i rozpoczęcie intensywnego leczenia.

Przyczyny łuszczycy u dzieci

W łuszczycy cykl życia komórek naskórka jest bardzo przyspieszony. Szybko odnawiające się komórki skóry powodują powstawanie charakterystycznych, zaczerwienionych i łuszczących się plam, które mogą  występować na każdej części ciała. Chociaż dokładna przyczyna powstawania zmian łuszczycowych nie jest znana uważa się, iż czynniki genetyczne mogą odgrywać w tym dużą rolę. Według szacunków ekspertów na stronie PAPAA, organizacji dla pacjentów z łuszczycą, w przypadku gdy jeden z rodziców ma łuszczycę, prawdopodobieństwo jej odziedziczenia wynosi 15%. W przypadku gdy jest to problem obojga rodziców – szanse na rozwinięcie się łuszczycy u dzieci wynosi aż 75%. Jednak dokładna przyczyna łuszczycy nie jest znana, i może się pojawić w rodzinach, w których nigdy wcześniej choroba nie była spotykana.

Pielęgnacja dzieci i niemowląt w łuszczycy

Dziecko nie jest „miniaturą” osoby dorosłej, i chociaż łuszczyca może wyglądać u nich podobnie jak u dorosłych, postępowanie i sposoby leczenia są inne. Wiele leków, które są uznanym sposobem leczenia osób dorosłych, nigdy nie była badana na dzieciach czy niemowlętach. W przypadku wielu innych – przeprowadzono stosunkowo niewielką ilość badań. Dlatego łuszczycę u dzieci leczy się inaczej.

Zmniejszony „arsenał” środków nie oznacza jednak, iż mały pacjent jest pozbawiony możliwości leczenia. Warto przed leczeniem zapytać lekarza, jakie mogą być działania niepożądane leków – zarówno krótko- jak i długoterminowe. Najczęściej specjaliści dermatologii decydują się na zmianę sposobu pielęgnacji na odpowiednią dla delikatnej skóry, która jednocześnie leczy zmiany łuszczycowe. Nie bez znaczenia jest zmiana ubranek na bawełniane i luźne, które będą niedrażniące dla skóry. Za pomocą konsekwentnie stosowanych dermokosmetyków, skóra regeneruje się i odzyskuje prawidłowy wygląd. Rzadziej, kiedy potrzebne są silniej działające metody, wykonuje się naświetlania UV, albo leczenie ogólnoustrojowe. Czy objawy łuszczycy u noworodka będą się pojawiać również w dorosłości?

Ponieważ przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane, nie ma możliwości aby przewidzieć jaki będzie jej dalszy rozwój. Stąd najbliższa prawdzie jest odpowiedź - prawdopodobnie tak. Jednak z wiekiem intensywność zmian łuszczycowych może znacznie zmaleć. Dlatego nadmierne zamartwianie się rodziców możliwością zaostrzenia zmian skórnych nie jest wskazane. Rodzice, którzy w ten sposób pokazują, że dobro ich dziecka jest niezmiernie ważne, mogą przenieść na niego odczuwany stres – który sam w sobie bywa przyczyną nasilenia objawów choroby.. Z biegiem czasu wiele dzieci uczy się akceptować swoją skórę – lecz niektóre nigdy się z nią nie godzą. Ważne, by rodzice rozmawiali z dzieckiem, i zachęcali je do dostrzegania swoich zalet. To zmniejszy odczuwany przez nie niepokój.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel