Łuszczyca u dzieci - przyczyny, leczenie i opinie specjalistów

2018-03-05
Łuszczyca u dzieci - przyczyny, leczenie i opinie specjalistów

Skąd bierze się łuszczyca u dziecka?

Podobnie jak w populacji dorosłych, łuszczyca u dzieci to przewlekła choroba zapalna o wieloczynnikowej etiologii. Ujawnia się zwykle na skutek działania czynników środowiskowych u osób genetycznie predysponowanych. Objawy rozpoczynają się zazwyczaj po przebyciu infekcji lub silnego stresu emocjonalnego, częściej w porze jesienno-zimowej. Do czynników ryzyka należą również nadwaga i otyłość, uraz lub podrażnienie skóry i stosowanie takich leków jak beta-blokery czy inhibitory TNF-alfa.  

Łuszczyca u dzieci – pierwsze objawy

Najwcześniejszy objaw stanowią zwykle czerwonosine, drobne zmiany skórne pokryte złuszczającym się nabłonkiem w typowych lokalizacjach – na kolanach, łokciach, dłoniach i stopach, w okolicy pośladków czy kości krzyżowej. Wkrótce zlewające się w większe blaszki z łuską na powierzchni. Niekiedy pierwsze manifestacje choroby ujawniają się na paznokciach pod postacią wgłębień i bruzd, odbarwień czy oddzielania się płytki paznokciowej.

Opinie specjalistów o łuszczycy dzieci

Specjaliści podkreślają, że łuszczyca u małych pacjentów stanowi ona nie lada wyzwanie. Większość terapii z powodzeniem stosowanych u dorosłych nie jest dopuszczona do użytku w populacji pediatrycznej ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych lub zahamowania wzrostu. Co więcej, u dzieci w okresie pieluchowania łuszczycowe zmiany skórne w okolicy pośladkowej często są mylone z odczynową wysypką, co opóźnia diagnozę i pogłębia objawy.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
opinie ceneo
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel