Łuszczyca – zdjęcia różnych form łuszczycy

2017-10-09
Łuszczyca – zdjęcia różnych form łuszczycy W podręcznikach od dermatologii opisywane są różne formy łuszczycy. Jednak w praktyce, często postawienie ścisłej granicy między różnymi jej rodzajami bywa bardzo trudne. Nierzadko jednak forma łuszczycy, jak i towarzyszące jej objawy mają niemały wpływ na sposób leczenia. W niektórych z nich, np. w łuszczycy dłoni i stóp często występuje pękanie skóry oraz krwawienia, a woda działa na nie drażniąco, podczas gdy ból najczęściej odczuwany jest przez osoby z łuszczycą stawową. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się, i jak wyglądają, różne formy łuszczycy. Zmiany łuszczycowe w jej najczęstszym typie, łuszczycy plackowatej (inaczej znanej jako łuszczyca pospolita), najczęściej opisywane są jako swędzące, zaczerwienione plamy, pokryte srebrzącą się łuską. Jest to forma łuszczycy, która dotyka 80% pacjentów. Często w ich obrębie odczuwane jest również pieczenie i kłucie, oraz przeczulica, podają autorzy publikacji w British Journal of Dermatology. Zwykle zmiany występują na powierzchni zgięciowej łokci, na plecach oraz skórze głowy, i przybierają formę najbardziej charakterystyczną dla tego schorzenia.

Łuszczyca paznokci – zdjęcia





źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/psoriasis-nail-psoriasis
Łuszczyca paznokci rzadko spotykana jest jako jedyna forma łuszczycy. Najczęściej współwystępuje z jej innym rodzajem. Nie zawsze też muszą wyglądać drastycznie – typowe dla łuszczycy są również zmiany barwy (białawe, lub żółtawe planmy), oraz pewne nierówności ich powierzchni, najczęściej w formie małych wgłębień („pittingu”). Jednak może dojść również do znacznej destrukcji płytki paznokciowej.  Gdy zmiany łuszczycowe pojawiają się również na skórze dłoni oraz stóp, konieczne bywa agresywne leczenie za pomocą leków biologicznych, ponieważ zwykle słabo reaguje na leki, twierdzą autorzy z Instytutu Medyczno-Badawczego w Chadingarh. Jednak ponieważ łuszczyca paznokci stanowi znaczne obciążenie psychiczne dla pacjentów, a nawet może utrudniać wykonywanie niektórych zajęć (szczególnie wymagających precyzji), nawet jako izolowany objaw nie powinna być traktowana jedynie jako defekt kosmetyczny.

Łuszczyca głowy – zdjęcia




źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/psoriasis-scalp-psoriasis
Skóra głowy zajęta jest u przynajmniej połowy pacjentów z łuszczycą, zauważają twórcy witryny National Psoriasis Foundation. Niektóre choroby, jak łojotokowe zapalenie skóry, stosunkowo łatwo można z nią pomylić. Jednak w łuszczycy, zmiany mają charakterystyczny, srebrzysty połysk, i wyglądają na przesuszone, podczas gdy zmiany w tym drugim przypadku są żółtawe i „tłuste”. W leczeniu łuszczycy głowy najczęściej wykorzystuje się specjalne szampony. Właścicielki długich włosów muszą jednak pamiętać, iż dermokosmetyki i szampony przeznaczone do tego celu nie powinny być stosowane na całej ich długości, a jedynie w obrębie skóry głowy. Czasami lekarz może zalecić ostrzykiwanie miejscowo sterydami. W ciężkiej łuszczycy głowy może być konieczna terapia za pomocą leków podawanych doustnie. Warto poddawać skórę głowy okresowym kontrolom lekarskim, ponieważ zaostrzenie zmian może wynikać z infekcji grzybiczej, i wymagać odmiennego leczenia.

Łuszczyca krostkowa – zdjęcia




źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/guttate-psoriasis#!prettyPhoto
Łuszczyca krostkowa, w której drobne wykwity mogą pokrywać większość powierzchni ciała, jest drugą najczęstszą manifestacją łuszczycy po łuszczycy plackowatej. Główną cechą różnicującą jest jej ujawnianie się w młodszym wieku, oraz związek z anginą paciorkowcową. Infekcja bakteryjna jest bowiem znanym czynnikiem spustowym, o którym pisano już w latach 60’ na łamach Archives of Dermatology, a w latach 90’ udało się znaleźć potwierdzenie dla tego związku.

Łuszczyca stawowa – zdjęcia




źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/psoriatic-arthropathy
Łuszczyca stawowa, która również należy do chorób z autoagresji może występować łącznie z łuszczycą. U niektórych pacjentów bolesne obrzęki stawów pojawiają się jednak zanim dojdzie do rozwoju zmian skórnych.  Niektóre geny mogę predysponować do rozwoju tej formy choroby, np. HLA B27, B16, B17, B39, podają badacze na łamach Journal of Rheumatology. Jednak zwykle łuszczyca stawowa ujawnia się po zadziałaniu czynnika spustowego, w postaci np. infekcji lub urazu – szczególnie gdy dotyka pojedynczego stawu. Łuszczyca stawowa może przybierać różne postacie – od łagodnej formy, po bardzo okaleczającą arthritis mutilans, w której dochodzi do znacznego zniekształcenia palców dłoni i stóp a w rezultacie – trwałego okaleczenia. Na szczęście jest to rzadka manifestacja łuszczycy stawowej, dotykająca mniej niż 3% pacjentów z zajęciem stawów.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixel