Początkowe objawy łuszczycy – jak rozpoznać łuszczycę już na początku?

2017-09-20
Początkowe objawy łuszczycy – jak rozpoznać łuszczycę już na początku?Łuszczyca, według przeprowadzonych danych szacunkowych, to schorzenie miliona Polaków. Ze względu na fakt, iż łuszczyca jest chorobą przewlekłą z występującymi okresami remisji oraz okresami, gdy zmiany ulegają modyfikacji. Tym bardziej istotne jest wczesne rozpoznanie jej objawów oraz szybkie zakwalifikowanie do terapii, aby zapobiec przeistoczeniu się choroby w kolejne fazy o ostrzejszym przebiegu, mocno utrudniającym codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Łuszczyca i jej objawy początkowe


Do początkowych objawów łuszczycy z pewnością należy charakterystyczna jej postać, tzw. objaw Koebnera. Jest to pojawienie się, w okresie 6-2 dni, specyficznych zmian skórnych w obrębie poprzedniego zadrapania naskórka. Wykwitem pierwotnym łuszczycy nazywamy grudkę czerwonobrunatną, o wyraźnie zaznaczonych brzegach, z określonymi zmianami, które na niej występują, tj. form drobnopłatowych, złuszczających się na zajętym obszarze.

Jak rozpoznać łuszczycę na początku?

Cechą wczesnych zmian, które pojawiają się na skórze, jest przede wszystkim ich wielkość, osiągają one mianowicie 1-2 cm, a ich postać to drobne grudki, wielkości łebka od szpilki, pojawiające się na obszernych partiach skóry. Wysyp ich występuje zwłaszcza po przebytej anginie albo innej infekcji. Kolejny etap rozwoju zmian to większe grudki, które są pokryte charakterystycznymi, przylegającymi łuskami o srebrzystej barwie. Nazywamy je blaszkami łuszczycowymi. Lokalizacja zmian łuszczycowych w pierwotnym stadium to przede wszystkim kolana, łokcie i owłosiona skóra głowy, jednak mogą pojawić się również w innych partiach ciała, takich jak paznokcie. Często łuszczyca paznokci staje się jej pierwszą ujawnioną postacią, jako jedyny objaw choroby, ale może być również objawem współistniejącym z innymi objawami skórnymi.

Dermatolog, do którego udaje się pacjent z podejrzeniem wystąpienia łuszczycy, dokonuje rozpoznania na podstawie istniejących wykwitów w charakterystycznej lokalizacji, ale również w sytuacjach mniej oczywistych, wykonywana jest biopsja aby dokonać oceny histopatologicznej.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
opinie ceneo
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel