Łuszczyca skóry twarzy – jak się objawia?

2017-08-13
Łuszczyca skóry twarzy – jak się objawia? Kiedy zmiany łuszczycowe pojawiają się na twarzy, choroby nie da się ukryć. Mimo iż łuszczyca twarzy uznawana była za rzadką – to twierdzenie okazało się być dalekie od prawdy. Według szacunków koreańskich dermatologów, w trakcie całego życia zmiany na twarzy pojawiają się u 2/3 pacjentów z łuszczycą, i często świadczy to o ciężkim przebiegu choroby. Potwierdzają to również liczne inne obserwacje. Jak sobie radzić z łuszczycą twarzy, i jak przebiega jej leczenie?

Łuszczyca skóry twarzy – jak się objawia?

Twarz u osoby z łuszczycą może być zajęta w różnym stopniu. Zwykle zmiany znajdują się w jej centralnej części (okolica brwi, oczu), co często występuje w ciężkiej łuszczycy. Są czerwone, uniesione ponad powierzchnię, i pokryte łuską. Najczęściej zajęciu ulega skóra brwi oraz rzęs – powodując ich wypadanie, a nawet zniekształcenie powiek. Rzęsy mogą odrastać pod nienaturalnym kątem, podrażniając gałkę oczną, powodując jej stan zapalny i utrudniając widzenie.

Z kolei gdy zmiany łuszczycowe pojawiają się w okolicy linii włosów, czoła i uszu, zwykle są konsekwencją szerzącej się na ten region łuszczycy owłosionej skóry głowy. Gdy zmiany pojawiają się w uszach, mogą blokować kanał słuchowy, co upośledza jeden z ważniejszych dla nas zmysłów, podaje National Psoriasis Foundation. Czasami zmiany pojawiają się zarówno w „centrum”, jak i na obwodzie, co reprezentuje typ mieszany. Bardzo rzadko zmiany ujawniają się w jamie nosowej, lub po wewnętrznej stronie policzków i na języku.

Zwykle natężenie łuszczycy w pozostałych regionach ciała jest wyższe przy zmianach występujących „centralnie”, niż gdy pojawiają się tylko na obwodzie. Natężenie choroby przy zajęciu twarzy może być nawet na tyle poważne, że pacjent musi przebywać w szpitalu, natomiast pacjenci leczący się w przychodni, zmiany na twarzy mają 2-krotnie rzadziej, zauważają autorzy publikacji w Clinical Experimental Dermatology.

Łuszczyca skóry twarzy może mieć ogromny wpływ na psychikę

Zmiany na twarzy mają ogromny wpływ na poczucie własnej wartości. Nie ma bowiem innego miejsca na ciele, które miałoby równie istotne znaczenie dla naszego wizerunku. Łuszczące się, zaczerwienione obszary skóry, których nie da się ukryć pod makijażem powodują uczucie wstydu. Pacjenci z tym problemem mogą doświadczać dyskryminacji zarówno wśród znajomych, jak również w miejscu pracy. Zwykle unikają więc kontaktu z otoczeniem, czują się wyobcowani i samotni. Łuszczycy skóry twarzy nie da się ukryć, lecz można ją leczyć – ale w tej delikatnej okolicy, konieczne jest odrębne postępowanie niż w przypadku reszty ciała.

Skóra na twarzy jest cienka, i wrażliwa. Dlatego nie powinno się używać maści, w tym sterydowych, które nie są przeznaczone do stosowania w tych miejscach. Skóra powiek jest ogromnie wrażliwa – dlatego w przypadku zmian w okolicy oczu, nadzór specjalisty nad leczeniem jest absolutnie niezbędny. Jeśli leki zawierające sterydy są w tej okolicy nadużywane – może to prowadzić do rozwoju jaskry i/lub zaćmy. Ponieważ wzrok jest zmysłem, który jest najważniejszy dla człowieka – nie powinno się leczyć łuszczycy skóry powiek na własną rękę, gdyż powikłaniem może być jego nieodwracalna utrata. Istnieją również inne maści, zawierające pochodne witaminy D lub witaminy A. Alternatywnie przepisywany jest tacrolimus lub pimecrolimus. Chociaż takie maści oryginalnie służyły do leczenia atopowego zapalenia skóry lub trądziku – wielu dermatologów spostrzegło, że w łuszczycy ich stosowanie potrafi dawać bardzo dobre rezultaty.

Jak dbać o skórę twarzy w łuszczycy?

Jeśli łuszczyca obejmuje błonę śluzową nosa lub jamy ustnej, płukanie z użyciem soli fizjologicznej może przynieść znaczną ulgę. Nie zapominaj o odpowiednim nawilżaniu skóry za pomocą balsamów oraz maści. Te pozwalają na ograniczenie powstawania łuski, i poprawiają jej nawilżenie. Alternatywą może być terapia światłem. Latem możesz skorzystać z jego naturalnego źródła – słońca, pamiętając oczywiście o odpowiedniej ochronie reszty skóry za pomocą kremów z filtrem UV. Dzięki temu zmiany staną się mniej uporczywe, u ograniczysz uczucie świądu a Twoja skóra będzie w o wiele lepszej kondycji.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel