Wyprysk potnicowy - przyczyny, leczenie i zdjęcia

2017-05-09
Wyprysk potnicowy - przyczyny, leczenie i zdjęciaWyprysk przewlekły ma wiele postaci: rumień, zmiany rumieniowo- złuszczające, nadmierne wysuszenie obszaru skóry, rogowacenie oraz towarzyszące mu zmiany w rodzaju rozpadlin. Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego jest towarzyszący świąd, o różnym stopniu nasilenia.

Przyczyny wyprysku potnicowego

Według przeprowadzonych badań, ponad 50% przypadków zachorowań na wyprysk potnicowy jest wywołana wpływem czynników w miejscu pracy pacjenta. Zwłaszcza, jeżeli jest to tzw. mokre środowisko (z ang. wet work), ponieważ wymaga ono stałego używania rękawic okluzyjnych, a także kontaktu z detergentami i innymi środkami chemicznymi. Do innych wymienianych przyczyn pojawienia się wyprysku potnicowego należą: uczulenie na leki, zaostrzenie w przebiegu grzybicy stóp, nadwrażliwość kontaktowa na metale (nikiel, chrom, kobalt).

Leczenie potnicowego zapalenia skóry

Niestety zmiany skórne, które występują w wyprysku potnicowym są długotrwałe oraz posiadają tendencję do nawrotów. Leczenie polega przeważnie na próbie eliminacji czynnika wywołującego opisane powyżej objawy skórne. Do najczęściej stosowanych leków w  terapii wyprysku potnicowego należą: zewnętrzne preparaty, takie jak glikokortykosteroidy, nie wskazane jest jednak stosowanie ich w trybie przewlekłym. Gwarantują szybki efekt w postaci poprawy kondycji chorej skóry, jednak mogą również wywołać działania niepożądane, takie jak atrofię skóry (zanik).

Kolejnym stosowanym sposobem leczenia jest tzw. terapia off-label, czyli miejscowe użycie inhibitorów kalcyneuryny. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zaleca się zastosowanie systemowych preparatów glikokortykosteroidowych, na przykład alitretynoiny, pod nazwą handlową Toctino. Preparat ten jest skuteczny zwłaszcza w przewlekłym wyprysku rąk, zahartowanym na inne rodzaje terapii. Lek ten jest dostępny w Polsce od 2008 roku a obecnie stosowany do leczenia w 24 krajach na świecie. Zalecana jest także fototerapia(PUVA, UVA, UVB), a w działaniach prewencyjnych wskazane jest korzystanie z emolientów oraz środków barierowych, aby zminimalizować świąd i napięcie skórne, które towarzyszy miejscom zmienionym chorobowo.

Zdjęcia wyprysku potnicowego




Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel