Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy, diagnostyka, leczenie

2017-09-13
Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy, diagnostyka, leczenie Wyróżniamy dwa typy łuszczycy - pierwszy, nazywany młodzieńczym, charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i diagnozowany jest najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia; często prowadzi także do rozwoju łuszczycy stawów. Drugi, o nieco łagodniejszej postaci, dotyka zazwyczaj osoby dojrzałe (między 50. a 60. rokiem życia).

Zapalenie stawów rozwijające się w trakcie łuszczycy typu I, to tak naprawdę choroba wieloczynnikowa, której przyczynę lekarze specjaliści upatrują w genach. Dermatolodzy zwracają uwagę na to, że wywołać ją mogą czynniki takie jak różnego rodzaju infekcje, stres, urazy, nieodpowiednia dieta czy nadwaga. Przyjmuje się, że na łuszczycę stawową cierpi ok. 7–42 proc. osób z pierwszym typem schorzenia. U ponad 70 proc. pacjentów zmiany skórne pojawiły się zazwyczaj wcześniej niż stawowe, a u 20 proc. wystąpiły równocześnie. U pozostałych zajęcie stawów zostało poprzedzone przez skórną manifestację zapalenia.

Typowe objawy łuszczycy stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów jest stanem przewlekłym, charakteryzującym się okresami wielu remisji i zaostrzeń. Może współistnieć na równi z każdą inną postacią, ale dość często występuję razem z łuszczycą paznokci. Zmiany zapalne atakują zwykle całą powierzchnię stawów włącznie z tkankami okołostawowymi i przyczepami ścięgnistymi. Łuszczyca przede wszystkim atakuje:
  • niesymetrycznie – występowanie ognisk zapalnych stwierdza się w różnych miejscach ciała (na początku najczęściej są to stawy rąk i stóp); schorzenie może zająć wszystkie stawy jednej kończyny, przy czym kończyny dolne stosunkowo często są zajęte asymetrycznie;
  • symetrycznie – w postaci tej zajęte są zwykle nadgarstki, stawy rąk i stóp oraz stawy skokowe po obu stronach ciała; osiowo – zmiany pojawiają się w stawach kręgosłupa i krzyżowo-biodrowych; ta postać częściej dotyka mężczyzn niż kobiety;
  • dystalne stawy paliczkowe (końcowe stawy palców rąk i stóp) - łuszczyca w tej postaci z czasem doprowadza do ich wykrzywienia.
Stanowi, związanemu z łuszczycowym zapaleniem stawów, towarzyszy często ból, sztywność i obrzęk kończyn, których ruchomość jest bardzo ograniczona. Zmiany przypominają reumatoidalne zapalenie stawów i często są z nimi mylone. Dodatkowo obserwuje się występowanie stanów zapalnych w innych narządach np. zajęta zostaje naczyniówka, tęczówka czy zastawka aortalna. Pacjent bywa często zmęczony, przybity, obolały - może także gorączkować.

Ogólna diagnostyka łuszczycy stawów

Łuszczyca stawów rozpoznawana się u wielu osób zazwyczaj na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań. Uważa się, że najbardziej narażone są na nią osoby chorujące już na łuszczyce lub mające w najbliższej rodzinie przypadki jej zachorowań. U osób obserwujemy przyspieszone OB, wzrost ilości białka zapalnego we krwi, niedokrwistość z niedoboru żelaza, amyloidozę czyli pozakomórkowe odkładanie się różnych rodzajów białka nieaktywnego biologicznie. W celu lepszej diagnostyki wykonywane są m.in. zdjęcie radiologiczne lub rezonans magnetyczny stawów.

Leczenie łuszczycy stawów

Łuszczycę stawową leczymy głównie za pomocą metotreksatu, etanerceptu czy adalimumabu. Zaleca się także leczenie ortopedyczne – fizykoterapię i kinezyterapię. Rokowanie w przypadku łuszczycy stawów jest różne, ponieważ charakteryzuje się ona występowaniem współistniejących schorzeń, np. zespołu metabolicznego. Warto wiedzieć, że obecnie rzadko kiedy łuszczycowe zapalenie stawów prowadzi do inwalidztwa, natomiast osoby należące do tej grupy, są często narażone na przed wczesny zgon jeśli chorobie towarzyszą problemy sercowo-naczyniowe.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel