Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?

2017-02-20
Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?Za inicjację leczenia biologicznego w medycynie uważa się 1921r., kiedy to po raz pierwszy w terapii cukrzycy zastosowano insulinę, natomiast w 1985r. uzyskano syntetycznie rekombinowany czynnik wzrostu (Szepietowski i In., 2010).

Czym są leki biologiczne?

Leczenie biologiczne łuszczycy jest nazywane inaczej terapią celowaną, czyli nową formą farmakoterapii, która wzmacnia i regeneruje układ immunologiczny organizmu. Jest stosowane wówczas, gdy niemożliwe jest użycie tradycyjnych środków ze względu na zaawansowanie choroby oraz w nietypowych przypadkach, choć nie wyłącznie. Leki biologiczne to czynne biologicznie substancje (peptydy albo białka), które uzyskano w procesach technik molekularnych (Szepietowski i In., 2010). Medyczna innowacja tej procedury polega na możliwościach, jakie oferują leki biologiczne: potrafią naśladować funkcje właściwych białek ludzkich, bądź przeciwciał. Dzięki temu leki te są wysoce skuteczne i mało inwazyjne dla organizmu.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Efekt działania terapii biologicznej oceniany jest po upływie 14-16 tygodni leczenia, według opracowanych kryteriów. Przeciwwskazaniami do leczenia jest niewydolność krążenia pacjenta, aktywne wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz HIV. Na terenie Unii Europejskiej (również w Polsce)certyfikowane są cztery leki biologiczne: infliksymab, etanercept, adalimumab oraz estekinumab, zaliczane do kategorii leków hamujących. Wszystkie leki proponowane są w monoterapii.

Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?

W przeprowadzonych badaniach (Di Lernia, 2010) ustalono, iż infliksymab jest skuteczną formą terapii dłoni oraz stóp, jako jedyny lek biologiczny spowodował długofalową remisję choroby. Nie występowały także żadne działania niepożądane. Ten rodzaj leku jest efektywny zwłaszcza w leczeniu łuszczycy krostkowej. Atutem opisywanej metody jest z pewnością wysoki profil bezpieczeństwa podczas jej stosowania oraz dobra skuteczność, dzięki czemu chorzy mogą prowadzić normalne życie. Jedyną barierą w korzystaniu z terapii biologicznej jest jej cena, co niestety ogranicza zasięg stosowania tej opcji wśród pacjentów borykających się z problemem łuszczycy.

Charakterystyka leczenia biologicznego

Terapię biologiczną, pomimo jej skuteczności i bezpieczeństwa, warto wspierać codziennym stosowaniem preparatów niwelujących przykre dolegliwości skórne, jakie towarzyszą łuszczycy, takie jak napięcie skóry, świąd i zaczerwienienie. Aby uzyskać oczekiwany efekt złagodzenia najlepiej zastosować środki specjalistyczne, takie jak kosmetyki z serii Dr Michaels. Preparaty te mogą być także doskonałą alternatywą dla terapii. W polskich realiach ekonomicznych klasyfikacja pacjenta do leczenia biologicznego powinna być mocno uzasadniona, następować po wyczerpaniu innych metod leczenia, konieczne jest także wykonanie badań diagnostycznych. W 2013 roku we wszystkich programach leczenia biologicznego w Polsce odnotowano 6509 przypadków, w tym leczenie zakończyło 600 pacjentów (NFZ, 2013).

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel